Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavalír King Charles Spaniel

10. 8. 2007

Obrazek

Historie plemene

Zemí původu kavalírů je Velká Británie. Tyto malé španěly upřednostňoval anglický panovník Karel II., který vládl v 17. století. Jeho oblíbenci ho doprovázeli na každém kroku, dokonce i při vladařských záležitostech, nocovali a také se rodili v jeho ložnicích. Rychle se stali miláčky anglických dam a byli ozdobou jejich náručí. Tak to také dnešní Kavalíři King Charles španělé přišli ke jménu. Na královský dvůr je však přivedla už Karlova prababička Marie Stuartovna, kterou doprovázeli až na popraviště.

Součastnost plemene

V Čechách mají kavalíři "domovské právo" od roku 1975, kdy byl z Londýna dovezen první pár. I dnes jsou tito milí psíci velmi populární. Dokazují to i výstavy, kde je tento malý společenský psík zastoupen v kruzích ve stále hojnějším počtu. Kavalíři se však těší neustále vzrůstající oblibě i mezi těmi, kteří výstavy nenavštěvují. Není divu - tento malý elegantní psík ve všech směrech splňuje představy o ideálním rodinném psovi. Kavalír je vhodným společníkem jak do bytu, tak i do přírody. Vedle atraktivního zevnějšku a nenáročné údržby je to zejména jeho milá přátelská a naprosto neagresivní povaha, která mu získává srdce dalších a dalších příznivců. Proč? Stačí se s nimi seznámit a podlehnete jejich kouzlu také. Ale musíte počítat s rizikem, že jim propadnete a brzy zjistíte, že váš kavalír by potřeboval kamaráda.

Standard plemene

Celkový vzhled: aktivní, harmonický pes s jemným výrazem hlavy a něžnýma očima

Charakteristika: sportovní, láskyplný, oddaný, naprosto nebojácný vůči psům a lidem, neuštěkaný, poslušný a velice inteligentní

Kavalír King Charles ŠpanělTemperament: Veselý, přátelský, neútočný, ušlechtilý a přítulný psík hodící se do bytu k lidem různých věkových kategorií, neboť je velice přizpůsobivý. Dovede téměř nepohnutě odpočívat na gauči, ale zároveň je sportovně nadaný s obrovskou výdrží. Je určený na pomazlení, tvoří živou ozdobu v bytě, není příliš náročný na výchovu, výcvik a úpravu. Vše zvládne zodpovědný majitel sám a kavalír mu za to bude opravdu vděčný. Plněním příkazů se snaží mnohdy svému pánovi udělat prostě radost.
Pokud jde o vztah k ostatním psům, jsou skutečnými kavalíry nejen podle jména. Jsou velice hraví a bezkonfliktní i ve větším počtu, sami nevyprovokují roztržku se psy jiného plemene. Zaslouží si hlavně hodně porozumění a ještě více lásky.

Barevné rázy: Přestože kavalíra dělá právě úžasná povaha a barva kožíšku je doplňující ozdobou, každý si může vybrat dle svého vkusu. Atraktivnost tohoto plemene dělá také to, že existují čtyři barevné variety:

BLACK AND TAN - BT: Lesklá černá barva s výrazným ohnivým pálením nad očima, na tvářích, vnitřní straně uší, hrudi, na všech končetinách a pod ocasem.

Kavalír King Charles ŠpanělBLENHEIM - BH: Na perlově bílém podkladě jsou dobře rozloženy sytě kaštanové plotny. Na hlavě je dostatečně široká bílá lysinka s červenou korunkou, která je velmi ceněna. Oči a uši jsou zasazeny v kaštanové skvrně.

RUBY - RU: Jednobarevný sytě mahagonový.

TRICOLOR - TR: Černá a bílá barva je rovnoměrně rozložena, ohnivé pálení nad očima, na tvářích, vnitřní straně uší a pod ocáskem. Na hlavě musí být bílá lysinka.