Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border Kolie

17. 1. 2009

Border kolie je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka. Border Collie je velmi chytré plemeno které je vhodné jako společník nebo i ke psím sportům (agility, dogfrisbee, coursing, dogdancing atd..)

Charakteristika:

Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na prvních příčkách. V nahánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility, obedience, dogfrisbee, flyball, ale používá se i k canisterapii a jako vnímavý společník. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale nemá ráda dril a výhružky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno, ovšem pouze pokud má správné vedení - dostatek pohybu a zaměstnání, jinak se z ní může stát nezvladatelný pes. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem.


Vzhled:

Border kolie je pes středního vzrůstu, není ale těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď středně dlouhá a nebo krátká. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

Je mnoho barevným variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky. Avšak nikdy nesmí převládat bílé zbarvení srsti.


Barvy:

nejčastější barvou spojenou s borderkou je černobílá. Ale u borderek existuje spousta barev.

Černá

Blue merle – přítomnost tzv. merle genu způsobí nerovnoměrné zředění černé základní barvy. Vzniknou „fleky“ různé intentity a velikosti

Modrá – je také zředěná černá, ale na rozdíl od merle je zředěná rovnoměrně – to znamená, že je pes šedého odstínu, barva je rovnoměrná

Hnědá – pigment víček a nosu je stejný jako barva srsti - hnědý

Red merle – zde merle gen zapříčiní nerovnoměrné zředění hnědé barvy

Lila – je rovnoměrně zředěná hnědá.

Červená – vypadá stejně jako hnědá, ale víčka a nos mají černou pigmentaci

Pak existují ještě barvy sable (chlup má černé konečky, když je základní barva jiná než černá), stříbrná ….
Všechny tyto barvy si můžete představit s bílými znaky či bez nich (jedinou podmínkou je, že bílá nesmí převažovat – to znamená, že jí nesmí být víc jak 50%) a s pálením či bez něj.